Dôvody, prečo by ste mali prestať fajčiť

Fajčenie vážne ohrozuje zdravie fajčiarov aj tých, ktorí s nimi žujú pod jednou strechou. Nefajčiarska manželka fajčiara oproti manželke nefajčiara má vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc o 30 percent. U detí fajčiarov sa zvyšuje riziko ochorenia na zápal pľúc či bronchitídu.

Dôvody, prečo by ste mali prestať fajčiť

Dôvody, prečo by ste mali prestať fajčiť (Zdroj: Unsplash.com)

Fajčenie vyvoláva, alebo sa podieľa na vzniku viac ako 25 chorôb ohrozujúcich život. Medzi takéto choroby patrí srdcový infarkt, mozgová príhoda, chronická bronchitída, rozdutie pľúc a rakovina pľúc. Nezanedbateľným faktorom fajčenia sú zbytočne vyhodené peniaze na cigarety. Skúste vynásobiť sumu, ktorú miniete na cigarety za deň číslom 365. To je suma peňazí na cigarety za rok.

Benefity pre zdravie ak sa vzdáte fajčenia sú úžasné. Až po 20 minútach po poslednej cigarete klesne váš krvný tlak na normálnu hodnotu. Po týždni sa telo zbaví nikotínu. Po mesiaci ustúpi kašeľ, prekrvia sa sínusové dutiny, vyčerpanosť a namáhavé dýchanie. Po piatich rokoch klesne riziko ochorenia na rakovinu pľúc. Po pätnástich rokoch sa zníži riziko ochorenia na srdcovo-cievnu chorobu na úroveň nefajčiara.

Podobné články