Paleo stravovanie? Čo sa môže konzumovať

Paleo stravovanie vychádza z princípov daných prírodou. Paleo je spôsob života vrátane stravovania a vplýva na  genetickú výbavu a vychádza zo stravovacích návykov predkov, je však prispôsobené nášmu životnému štýlu. V paleo stravovaní prevládajú tuky na úkor sacharidov. Tuky predstavujú približne 50-60%, cukry 20-30% a proteíny 20-25% z celkového energetického príjmu.

Paleo stravovanie? Čo sa môže konzumovať

Paleo stravovanie? Čo sa môže konzumovať (Zdroj: Unsplash.com)

Pri paleo stravovaní na prvom stupni stravovacej pyramídy paleo je mäso, najmä kvalitné hovädzie a z bravčových zvierat, ktoré sa voľne pasú. Rovnako sú tu zastúpené ryby ako losos, sardinky, treska a to taktiež z prírodného, nie umelého prostredia. Dovolené je konzumovať vnútornosti ako pečienka, obličky, srdce zo zvierat žijúcich voľne. Na druhom stupni sú tuky, najvhodnejší je kokosový olej, olivový olej prípadne ghee. Vajcia sú najvhodnejšie z voľného výbehu.

Na treťom stupni sa nachádza zelenina najmä listová zelenina ako rukola, tmavo zelené, fialové šaláty, čakanka, avokádo, petržlen, kaleráb, zeler, paradajky, paprika, cibuľa, cesnak, limetky, mrkva. Medzi „neškodné“ škroby patria zemiaky, ryža. Pri ovocí sú vhodné druhy s nižším obsahom sacharidov ako lesné plody rastúce v lesoch. Dovolené sú aj orechy  ako mandle, kešu orechy. Čokoláda a alkohol je odporúčaný len príležitostne.

Podobné články