Význam bielkovín (nielen) vo vegánskom jedálničku

Či už sa snažíte chudnúť, vyformovať si telo a nabrať tie správne krivky, alebo patríte k vegánom či vegetariánom, svoj zrak musíte zaostriť na príjem bielkovín oveľa viac. Pretože práve bielkoviny sú tým stavebným materiálom, ktorý telo potrebuje na to, aby správne a efektívne pracovalo. Nie každý však vie, po akom type proteínov siahnuť a ktoré sú pre telo najlepšie.

Z akých zdrojov čerpať proteíny? Herbalife Nutrition pozná odpoveď

Mohlo by sa zdať, že „mäsožrúti“ to predsa len s príjmom bielkovín majú o niečo jednoduchšie ako napr. vegáni či vegetariáni. Živočíšne bielkoviny totiž obsahujú úplné proteíny, to znamená, že obsahujú všetkých 9 esenciálnych aminokyselín v množstvách, ktoré sú pre človeka dostačujúce. Existuje, samozrejme, aj niekoľko rastlinných potravín, ktoré obsahujú úplné bielkoviny, je ich však oproti tým živočíšnym o niečo menej. K tým najvýznamnejším by sme mohli zaradiť quinou, pohánku, sójové produkty (tofu), ale aj chia či konopné semienka. Veľmi bohatým zdrojom bielkovín je tiež riasa spirulína či chlorella. Väčšinou sú dostupné vo forme tabliet či rozpustného prášku.

Práve proteínové doplnky stravy sú pri budovaní svalovej hmoty a chudnutí veľmi významnými pomocníkmi. Na túto skutočnosť myslí vo svojom programe aj spoločnosť Herbalife Nutrition, ktorá prostredníctvom vyváženej kombinácie bielkovín, vlákniny a vitamínov vyvinula Formulu 1. Proteínový kokteil, ktorý vzhľadom na svoje zloženie ocenia hlavne športovci a tí, ktorým nie je ľahostajné vlastné zdravie a snažia sa s kilami navyše poradne zabojovať.

Význam bielkovín (nielen) vo vegánskom jedálničku

Význam bielkovín (nielen) vo vegánskom jedálničku (zdroj: komerčný článok)

Význam jednotlivých druhov bielkovín

Bielkoviny ako kľúčový prvok ľudského tela sa podieľajú na jeho chode po všetkých stránkach. Sú súčasťou každej jeho bunky, podieľajú sa na metabolizme a trávení. Zodpovedajú za našu náladu, ale tiež inteligenciu. Nájdeme ich v mozgu, v pečeni, v srdci a v našich svaloch. Ich dostatočný podiel v tej správnej kvalite je teda kľúčovým faktorom tak pri budovaní silnej imunity, ako aj pri snahe dobre vyzerať. Práve preto je ich prísun z „vedľajších“ zdrojov taký dôležitý.

Moderné poznatky ukazujú, že živočíšne proteíny naše telo dokáže efektívnejšie zhodnotiť, avšak ich aminokyseliny vytvárajú v tele kyslé prostredie, a pokiaľ ich nekombinujete so zásadotvornými potravinami, vaše telo musí na vyrovnanie pH siahať po zásobách vápnika. Navyše mäso obsahuje nežiaduce tuky, zatiaľ čo rastlinné proteíny pri správnej kombinácii dokážu telu zabezpečiť množstvo cenných uhľohydrátov a nespôsobujú prekyslenie.

Pre nezainteresovaného by sa celá táto veda ohľadom bielkovín mohla zdať príliš zložitou a nepochopiteľnou. Preto sú tú výživové doplnky vo forme tabliet či prášku, akým je aj Formula 1 od Herbalife Nutrition, ktorých jednoduchá príprava a lahodná chuť sú zárukou toho, že vaše telo bude dokonale fungovať v každej situácii a vy nebudete musieť vôbec rozmýšľať nad tými fascinujúcimi, no neskutočne zložitými procesmi v ľudskom tele.

Význam bielkovín (nielen) vo vegánskom jedálničku

Význam bielkovín (nielen) vo vegánskom jedálničku (zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok

Podobné články