Ako vyčistiť vodu v bazéne?

Tiež snívate o tom, že sa počas horúcich letných dní ponoríte do chladnej vody v bazéne, ktorý máte na záhrade? Nie ste sami. Bazénová voda ale musí byť čistá a zdravotne nezávadná. Ako ju vyčistiť?

Ako vyčistiť vodu v bazéne?

Ako vyčistiť vodu v bazéne? (zdroj: komerčný článok)

Ako sa o bazénovú vodu postarať?

To, že máte na záhrade postavený vlastný bazén je pekné, lenže aby ste sa v ňom mohli aj kúpať, je potrebné sa o neho tiež dobre starať. Pravidelne púšťať filtráciu, kontrolovať kvalitu vody, dezinfikovať ju a predchádzať tvorbe rias.

Na filtrácii záleží

Vodu v bazéne znečistia mechanické nečistoty ako lístie, peľ, tráva, alebo zvyšky hmyzu, ale aj prírodné mikroorganizmy (riasy, vírusy, baktérie). Výsledkom je zakalená voda zelenej farby, ktorá nepekne vonia. Jedným zo spôsobov, ako sa o vodu starať je mechanické čistenie pomocou filtrácie.

Pre malé bazény zhruba do 8 m3 môžete použiť kartušovú filtráciu, pre väčšie bazény je vhodná piesková filtrácia.

Náš tip: Predtým ako do bazéna vstúpite, osprchujte sa.

Viete, ako zistíte potrebný filtračný výkon pre váš bazén?

Objem bazéna vydeľte štyrmi, získate tzv. kubíkový výkon. Filtračný výkon filtrácie by sa mal minimálne zhodovať s kubíkovým výkonom, v lepšom prípade ho o niečo prevyšovať. Obzvlášť, ak je filtrácia od bazéna vo väčšej vzdialenosti, alebo ak na filtráciu napájate napríklad solárny ohrev alebo bazénový vysávač.

Náš tip: Nezabudnite pravidelne kontrolovať a čistiť filtračnú hmotu.

Kontrolujte kvalitu vody

Medzi hlavné parametre, ktoré treba strážiť, patria pH, tvrdosť vody, jej zásaditosť a obsah voľného chlóru. Preventívne tiež používajte prípravky proti tvorbe rias.

Náš tip: Vodu pravidelne testujte a udržiavajte nasledujúce hodnoty:

  • pH v rozmedzí 7,0-7,4
  • Tvrdosť vody pod 18 ° N
  • Alkalita medzi 80-120 ppm
  • Obsah chlóru vo vode medzi 0,3-0,6 mg / l

Viete, že zlé hodnoty pH môžu za koróziu nerezových častí bazéna, zakalenú vodu aj podráždenie pokožky alebo očí?

Čo robiť, keď sa voda začne kaziť?

Stačí na pár dní odísť mimo domova, kúpať sa veľmi namazaní opaľovacím krémom, alebo keď pár dní vládnu tropické teploty a voda sa začne kaziť. Čo teraz?

Do vody primiešajte flokulant, ktorý nečistoty zrazí do chuchvalcov. Tie ľahšie odstránite.

Na zelenú vodu zaberie chlór. Okamžite vodu dezinfikuje a zlikviduje riasy, vírusy i baktérie.

Keď je voda zakalená, skontrolujte pH a upravte ho na správnu hodnotu. Pustite filtráciu a nechajte ju bežať, dokiaľ voda nebude priezračne čistá. Keď to nepomôže, nalejte pred trysku alebo do skimmera vločkovač a nechajte bežať filtráciu, aby sa vo vode premiešal. Potom ju na niekoľko hodín vypnite, nech sa nečistoty usadia. Jednoducho ich potom odstránite napríklad bazénovým vysávačom.

Komerčný článok

Podobné články