Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti? Jednoduché 3 kroky

Ako už asi viacerí z nás pochopili, niekedy sa viac oplatí zobrať si hypotéku a postupne si byt splácať, ako neustále platiť za prenájom. Takto akoby ste postupne investovali do niečoho, čo sa vám aj v budúcnosti môže vrátiť. A keďže je toto obrovská investícia, je veľa rizík, ako sa pri kúpe bytu popáliť. Môžu to byť skryté poškodenia, otravní susedia alebo majiteľ – podvodník. Na čo si dať pri kúpe bytu pozor? 

Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti? Jednoduché 3 kroky

Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti? Jednoduché 3 kroky (Foto: unsplash.com)

1. Koľko chcete investovať a kde si chcete byt kúpiť

Kde si chcete nehnuteľnosť kúpiť? Na túto otázku je dobré odpovedať si ako prvé. Zistíte tak, v akej cenovej relácií sa pohybujú ceny bytov v danej oblasti. Nemôžete predsa chcieť dvojizbový byt v niektorej z novostavieb Bratislava, za cenu dvojizbového bytu niekde na Orave. V danej oblasti sa väčšinou cena bytov líši v konkrétnej kategórií len o pomerne zanedbateľné čiastky. Takže ak si vyberiete oblasť a typ bytu, ktorý si chcete kúpiť, tak budete približne poznať aj jeho cenu.

Dopredu si aj s bankou dohodnite, koľko si chcete požičať a či spĺňate požiadavky na to, aby vám hypotéku schválili. Jedna z najčastejších podmienok je, aby ste mali našetrených aspoň 10 % zo sumy nehnuteľnosti.

2. Pozor na podvodníkov a dlhoveké ponuky

Ak si pozeráte byty na internetových portáloch, tak si dajte pozor na také, ktoré sú tam už veľmi dlho a natrafili ste na ne už na viacerých stránkach. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že s takýmito bytmi nie je niečo v poriadku. Či už sú to závady, o ktorých sa v inzeráte nehovorí alebo majiteľ.

Čo sa týka majiteľa, tak sa snažte o ňom a aj konkrétnom byte niečo viac. Skúste sa spýtať susedov a pohľadať nejaké informácie aj na internete. Určite by ste nechceli takúto sumu peňazí za byt dať do rúk nejakému podvodníkovi.

Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti? Jednoduché 3 kroky

Ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti? Jednoduché 3 kroky (Foto: unsplash.com)

3. Zistite si to, čo v inzeráte nenájdete

V tomto bode je zahrnuté všetko, čo sa na konkrétny byt môžete spýtať. Či už sú to právne náležitosti ako vecné bremená a ťarchy, alebo sú to informácie o susedských vzťahoch, sociálnej vybavenosti v okolí a ďalšie veci, ktoré sú veľmi dôležité. Ideálnym miestom sú napríklad byty na predaj v Bratislave, ktoré sa nachádzajú priamo v centre hlavného mesta.

Podobné články